Демографија на Либерија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема опис на уредувањето
==Религија==
 
Се проценува дека околу 40% од населението на Либерија се христијани, а исто толку се верници на старите африкански религии,<ref name=report>[http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2007/90105.htm International Religious Freedom Report 2007: Liberia]. United States [[Bureau of Democracy, Human Rights and Labor]] (September 14, 2007). ''This article incorporates text from this source, which is in the [[public domain]].''</ref>околу 20% се муслимани, а мал дел се будисти, хиндуисти, атеисти и.т.н.<ref name=report/>
* 40 % - локални религии
* 40 % - [[христијани]]
* 20 % - [[муслимани]]
 
==Јазик==

Прегледник