Сончев притисок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сончев притисок во астрономијата претставува сила со која сончевото зрачење дејствува на објектите во нејзината близина. Овој притисок е од интерес во астродинамиката, како извор на турбуленции во орбитата.