Сончева бура од 1859 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сонцето на 1 септември 1859 година, скицирано од Ричард Карингтон. A и B точките ги обележуваат првичните позиции на интензивното светло, што се движело во време од пет минути до C и D пред да исчезне.

Сончевата бура од 1859 година (исто така позната како Карингтонов настан)[1] била силна геомагнетна сончева бура која се случила откако магнетосферата на Земјата била погодена од коронална експлозија на 1 и 2 септември 1859 година. Ваквиот настан бил набљудуван од страна на британските астронаути Ричард Карингтон и Ричард Хоџсон. Во 2012 година имало сончева бура со слична магнитуда, но ја поминала орбитата на Земјата без да направи штета.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Philips, Tony. „Severe Space Weather—Social and Economic Impacts“, „NASA Science: Science News“, science.nasa.gov, 21 јануари 2009 (посет. 19 јануари 2018 г).
  2. Phillips, Dr. Tony. „Near Miss: The Solar Superstorm of July 2012“, NASA, 23 јули 2014 (посет. 19 јануари 2018 г).