Сладолед од мастика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Dondurma (5065600007).jpg

Сладолед од мастика е чест во Грција, арапските земји и Турција. Таа е именувана по Мастика (растителна смола) зачин што традиционално се произведува на грчкиот остров Хиос, и како и другите природни смоли во својата природна форма се "солзи" или капки. Бидејќи вистинската мастика е скапа и тешко достапна, продавачите на сладоледи од другите земји претпочитаат да го заменат мастичниот зачин со гликоза.


Три вида сладолед од мастика[уреди | уреди извор]

  • Грчки мастика сладолед обично има најдобар вкус поради врвниот квалитет на мастика.
  • Турски мастика сладолед или dondurma, сладолед на градот Мараш). Тоа е многу потешко и тежок од арапскиот сладолед од мастика. Таа има повеќе маснотии, бидејќи има повеќе сладок крем или тежок крем со висок процент на масти. Во минатото, луѓето што живееле во планините го правеле со снег, млеко од кози, мастика и "сушен орхидеински прав" (тип на "клубени"). Во југоисточна Турција, сладоледот беше поцврсто и леплив, поради правот од цветови на орхидеи кои растат таму. Овој сладолед е толку цврст што ножот и вилушката се користат за јадење.
  • Арапски мастика сладолед или Booza , млечен сладолед) е фиброзен и еластичен. Тоа е многу леплива, поради што се топи бавно во жешките арапски земји. Во Ирак, вообичаено е да се јаде сладолед на квадратни дрвени стапчиња. Овој тип е најчест во Сирија и Либан. Има продавачи на сладолед кои ги покажуваат туристите каде што ја мелеат "мастилната смола" со малтер и пестик додека пеат и свират. Во стариот град Дамаск, постои позната продавница за сладолед, која се нарекува "бакдаш", која е позната во арапскиот свет за арапскиот сладолед од мастика. Тоа е популарна атракција за туристите, особено туристите од арапските земји.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]