Силване Манзи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Силване Манзи
Tyrannosaurus silhouette.svg
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус”, Езерско чудовиште
ПодрачјеПредлошка:Country data Јужноафричка Република
Живеалиштеутока на реката Умфозоли
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Силване Манзи (според опис каде наликува на Тероподски диносаурус)
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Силване Манзи (според опис каде наликува на диносаурус од групата Орнитоподи)

Силване Манзи (англиски: Silwane Manzi) е наводно криптид кој е виден во близина на устието на реката Умфозоли во Јужноафриканската Република.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Постојат два описа на ова суштество:

  • Опис во кој наликува на Тероподски диносаурус;
  • Опис во кој наликува на диносаурус од групата Орнитоподи;

Опис во кој наликува на Тероподски диносаурус[уреди | уреди извор]

Се опишува како Тероподски диносаурус со кратки раце, долга опашка, кожа со крлушки, два "рога" на главата и вилица полна со остри заби. Има зелен отсјај на очите во темнина. Ноќно е животно и лови риби.

Опис во кој наликува на диносаурус од групата Орнитоподи[уреди | уреди извор]

Се опишува како диносаурус од групата Орнитоподи. Водоземен билкојадец е кој оди на четири нозе.

Хронологија на средби со ова суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • Во 1937 година Алеко Лилиус наводно два пати се сретнал со големо непознато суштество кое бргу влегло во водата и исчезнало. Таа иста година во една прилика наишол на големи отпечатоци за кои локалните луѓе тврделе дека припаѓаат на оваа суштество. Тоа биле тропрсти отпечатоци со должина од 40 сантиметри и широчина од 33 сантиметри. Подоцна открил дека отпечатоците биле невистинити и дека ги направил еден локален шаман со помош на дрвен прибор и калап.

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]