Сеонгџесан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сеонгџесан
Највисока точка
Надм. вис.1115 м
Географија
МестоГјеонгсангнам-до, Јужна Кореја

Сеонгџесан е планина во Гјеонгсангнам-до, југоисточниот дел на Јужна Кореја. Таа е на надморска височина од 1.115 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. An Gyeong-ho (2007). 한국 300 명산 (300 корејски планини). Seoul: 깊은솔 (Gipeunsol). ISBN 978-89-89917-21-2.

Координати: 38°18′N 127°26′E / 38.300° СГШ; 127.433° ИГД / 38.300; 127.433