Северноболивиски кечуански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северноболивиски кечуански дијалект
Застапен во Боливија, Перу
Народ Кечуани
Говорници 116,500  
Јазично семејство
кечуански
Јазични кодови
ISO 639-2 que
ISO 639-3 qul

Северноболивискиот кечуански е варијанта (дијалект) на јужнокечуанскиот дијасистем, кој воглавно се зборува во Боливија, но и во Перу. Јазикот го зборуваат околу 116,500 жители.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]