Саутсајд (фестивал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сцена од фестивалот во 2008 година

Саутсајд е годишен музички фестивал кој денес се одржува на просторот на воздушната писта во Нојхаузен на Ек, Баден-Виртемберг. Фестивалот за првпат се одржал во 1999 година во близина на Минхен. Со околу 60.000 посетители,[1] тој е еден од најголемите фестивали на отворено во Германија.[2] Програмата на фестивалот ги опфаќа музичките правци рок, алтернативна, инди и електронска музика.[3]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Tanja Alexandra Küchle: Erlebensraum Festival. Ethnographische Erkundungen auf dem Southside Festival in Neuhausen ob Eck. (Studien und Materialien des Ludwig-Uhland-Instituts der Universität Tübingen; 40). Tübinger Vereinigung für Volkskunde, Tübingen 2010, ISBN 978-3-932512-64-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kai Breuing: 50 000 Fans zwischen Frohsinn und Wahnsinn.
  2. Michael Hochheuser (hoc): Kult: Der Erfolg kommt erst nach zähem Anfang.
  3. (lsw): Rund 50.000 Besucher zum Southside-Festival erwartet.