Сару

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сару
Ornithopod Silhouette.svg
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус”, Езерско чудовиште
Подрачје Република Конго
Живеалиштемочуришта
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Сару

Сару (англиски: Saru) е наводно криптид од Република Конго.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Се опишува како суштество од групата Орнитоподи. Долг е 8 до 10 метари, висок 2,5 до 3 метри, има долга опашка, билкојадец е и тежок е 3 тона. Се исхранува со ниска и средно висока вегетација. Станува агресивен ако некој го нападне. Способен еда убие помали предатори, но инаку бега од нив. Многу добар пливач е.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]