Прејди на содржината

Санта Елена (Еквадор)

Координати: 2°13′36″S 80°51′30″W / 2.2267° ЈГШ; 80.8583° ЗГД / -2.2267; -80.8583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала во Санта Елена

Санта Елена е град во југозападниот дел на Еквадор, и е главен град на покраината Санта Елена и на кантонот со истото име.

На пописот од 2001 година, во градот живеат 27.351 жител.[1]

  1. INEC - Censimento 2001 - Fasciculos Cantonales Архивирано на 11 септември 2009 г. (шпански)

2°13′36″S 80°51′30″W / 2.2267° ЈГШ; 80.8583° ЗГД / -2.2267; -80.8583