Санкање на Зимските олимписки игри 2010 - двојки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санкање на
Зимските олимписки игри 2010
Luge pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени
Двојки   мажи    
Квалификации


Натпреварите во двојки во санкање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари на патеката во Вислер. Со почеток во 17:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а во 19:30 втората.

Златото го освоија Андреас и Волфганг Лингер од Австрија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Австрија Андреас Лингер

Австрија Волфганг Лингер

Латвија Андрис Сикс

Латвија Јурис Сикс

Германија Патрик Лајтнер

Германија Александар Реш

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]