Сами Хајдари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сами Хајдари
Sami Hajdari
ПрекариКуштрим Ускана
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Сами Хајдари (албански: Sami Hajdari; Гостивар) е поранешен член на ОНА.

Во времето на македонскиот конфликт во 2001 година, од диаспората се јавува како потписник на повеќе прогласи на „Комитет за одбрана на албанските територии“ (КОАТ), со псевдоним „Куштрим Ускана“.

Наводи[уреди | уреди извор]