Прејди на содржината

Сад за јајца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Различни видови садови за јајца

Сад за јајце е сад во који се сместуваат варените јајца, који потоа се користат во обредни цели, најчесто на велигденски празници. Станува збор за фарбани јајца кои се подаруваат на домашните на гостите и се оставаат во црква.Дел од обредот е лесно движење на раце и кршење и на јајцата. Најчесто се изработува во бела боја од керамика, но и во други бои како и од стакло, дрво и др.

Украсен сад за јајца[уреди | уреди извор]

Украсен сад за јајца е во разновидни облици и бои. Најчество ги украсуваат децата со разни тандали, ленти, фигурички и други украси типични за велигденски празници.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстариот познат сад за јајца е сребрен, најден во урнатините на Помпеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Connolly, Peter (1990). Pompeii. Oxford University Press. стр. 39. ISBN 9780199171583.