Прејди на содржината

Рокенхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рокенхаузен
Рокенхаузен

Рокенхаузен е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Тој е дел од областа Донерсберг. Предмет на управување на Рокенхаузен. Населението е 5335 луѓе ( на 31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 36,83 км². Поштенски код е 07 3 33 502.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]