Розалин Сусман Јалоу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Розалин Сусман Јалоу

Розалин Сусман Јалоу (19 јули 1921 – 30 мај 2011) била американски медицински физичар, и добитник на Нобеловата награда во физиологија или медицина (заедно со Роџер Гилмин и Ендру Шали) за развивање на техниката за радиоимуноистражување. Таа е втората жена која ја добила Нобеловата награда во физиологија или медицина.[1]

Научна Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1977, Јалоу станала шестата жена (седма ако се сметаат двете Нобелови награди на Марија Кири), која ја освоила Нобеловата награда во полето на науката. Таа е исто така и втората жена во светот што ја добила Нобеловата награда во полето на физиологијата или медицината. Таа ја добила наградата заедно со Роцер Гилмин и Ендру Шали, за откривањето на техниката за радиоимуноистражување.[2] Мерејќи ја концентрацијата на одредена субстанција во човековото тело, овозможиле скрининг на крводарителите за заболувања како што се хепатит.[3]

Розалин Сусман Јалоу
Розалин Јалоу (1977)
Роден(а)Розалин Сусман
19 јули 1921(1921-07-19)
Њујорк, САД
Починал(а)мај 30, 2011(2011-05-30) (возр. 89)[4]
Бронкс, Њујорк, САД
ОбразованиеХантер Колеџ
Универзитетот во Илиноис

Наводи[уреди | уреди извор]

[2] [5] [6]

  1. Glicks, S. [doi:10.1038/474580a „"Rosalyn Sussman Yalow (1921–2011) The second woman to win the Nobel prize in medicine"“] Проверете ја вредноста |url= (help). Nature.
  2. 2,0 2,1 Rajagopalan, Jayashree. „Getting Nobel Laureates to educate, inspire and connect with students: Lindau Nobel Laureate Meetings“. Editage Insights. Посетено на 2020-10-01.
  3. Goncharov, N P (2013-02-15). „In memory of Rosalyn Yalow, the 1977 Nobel Prize winner in Physiology and Medicine“. Problems of Endocrinology. 59 (1): 70–72. doi:10.14341/probl201359170-72. ISSN 2308-1430.
  4. Glick, S. (2011). „Rosalyn Sussman Yalow (1921–2011) The second woman to win the Nobel prize in medicine“. Nature. 474 (7353): 580. doi:10.1038/474580a. PMID 21720355.
  5. Glicks, S. [doi:10.1038/474580a „"Rosalyn Sussman Yalow (1921–2011) The second woman to win the Nobel prize in medicine"“] Проверете ја вредноста |url= (help). Nature.
  6. Goncharov, N P (2013-02-15). „In memory of Rosalyn Yalow, the 1977 Nobel Prize winner in Physiology and Medicine“. Problems of Endocrinology. 59 (1): 70–72. doi:10.14341/probl201359170-72. ISSN 2308-1430.