Реквием (филм од 1970)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Реквием“ (српски: Реквијем) — филм на режисерот Часлав Дамјановиќ од 1970 година. Главните улоги ги играат: Тај Хардин, Џорџија Мол и Абдурахман Шаља.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во планините над Ускопље, пред крајот на Втората светска војна, една партизанска бригада е опколена. Германската војска очекува засилување, но тоа може да дојде само по жечезничката пруга. Стариот диверзант Махорот, заедно со група партизани, се пробива низ планината ос намера да ја уништи германската колона.

Наводи[уреди | уреди извор]