Рајнхард Јоханес Зорге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рајнхард Јоханес Зорге (германски: Reinhard Johannes Sorge, 1882-1916) - германски писател, припадник на експресионизмот.

Биографија[уреди | уреди извор]

Зорге погинал во борбите крај Абленкур на Сома.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Во 1912 година, Зорге ја добил Клајстовата награда за драмата „Просјак“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 364.
  2. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 364.