Растителна онтологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Растителна онтологија (ПО) е збирка на онтологии развиени од Конзорциумот за растителни онтологии. Овие онтологии ги опишуваат анатомските структури и фазите на раст и развој низ Viridiplantae. ПО е наменета за повеќе апликации, вклучувајќи ги генетиката, геномиката, феноменот и развојот, таксономијата и систематиката, семантичките апликации и образованието.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Walls, R. L.; Athreya, B.; Cooper, L.; Elser, J.; Gandolfo, M. A.; Jaiswal, P.; Mungall, C. J.; Preece, J.; Rensing, S. (2012). „Ontologies as integrative tools for plant science“. American Journal of Botany. 99 (8): 1263–1275. doi:10.3732/ajb.1200222. PMC 3492881. PMID 22847540.
  2. „Information Overload in the Era of 'Big Data'. Science Daily. Посетено на 23 August 2012.