Разговор:Руанда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Географија Оваа статија е дел од ВикиПроектот Географија, кој има за цел да создаде опсежен географски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Име[уреди извор]

Земјата се вика Рванда на Македонски, а не Руанда.

Не. Не е точен називот а и не можеш тоа да го прочиташ.--Никола Стојаноски 12:01, 6 јуни 2009 (UTC)
Како мислиш не можеш тоа да го прочиташ? Рванда е официјалното име на македонски, Руанда е колоквијална употреба.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.
  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 23:37, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Одговори[одговори]