Разговор:Новинарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Новинарство[уреди извор]

Струката која се занимава со проучување на нови актуелни теми, репортажа, и статистика на тема се вика новинарство. Професионалистите кои ја работат оваа професија се викаат НОВИНАРИ. Постојат ИСТРАЖУВАЧКО Новинарство, Радио, Е-Новинарство, Печатено, и ТВ-Новинарство. Под ТВ-Новинарството спаѓаат -Презентери, водители, репортери, и дописници... 31.11.73.20 (разговор) 10:56, 23 април 2016 (CEST)