Разговор:Исак Њутн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

 • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 06:33, 26 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

Исак Њутн (англиски: Sir Isaac Newton) (25 декември 1642, Вулсторп крај Колстерворт - 20 март 1727, Лондон) — англиски физичар, математичар, астроном, философ и алхемичар.

Содржина

  1 Биографија
  2 Творештво
    2.1 Математика
    2.2 Физика
      2.2.1 Механика
      2.2.2 Оптика
    2.3 Философија и други општествени науки
  3 Поврзано
  4 Наводи

Биографија

Иако живеел во бурни времиња, животот на Њутон поминал мирно и повлечено: ниту еднаш не патувал надвор од Англија, а низ родната земја патувал ретко. Целиот свој живот го поминал во четири места - родното место Вулсторп, Грантам каде одел на училиште, Кембриџ каде студирал и работел, и Лондон,


автор:Александар Петанчески