Разговор:Естонска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ä, Ö, Ü[уреди извор]

Како последица на тоа естонската азбука ги има буквите Ä, Ö и Ü и ги има истите вредности како истоимените германски букви.

Не исти! Во германскиот јазик буквата Ä има звучна вредност /ɛ/, во естонскиот — /æ/ Comp1089 (разговор) 06:50, 3 јануари 2011 (CET)