Разговор:Дажбог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во литература не постои ниту еден податок дека се употребува терминот Дождобог. Истата забелешка ја имам и за Чернобог, тоа е на руски или бугарски, кај нас е Црнобог. За жал, сеуште не знам да ги направам потребните промени.

Значи Чернобог кај нас е Црнбог?--brest (разговор) 17:27, 11 јуни 2009 (UTC)