Разговор:Водороден показател

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гледам во стари тетратки од школо нас не учеле дека формулата за водороден показател има H³O+

произлезен од автопротолиза односно Jонски производ на вода Kw.