Разговор:Авторски права

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На повеќето images нема лиценца, ќе замолам коj ги е upload тука, да пишува каква е лиценцата, тоа е многу слично за Wikipedia. --The Engineer 01:44, 5 May 2005 (UTC)

Во право си, во брзањето да се напишат што е можно повеќе статии, ни излезе од рака потврдувањето на лиценцата. Поголемиот дел од слики, сепак, имаат лиценца и прашање е само на вметнување на текст. Само неколку слики можат да претставуваат проблем и да мора да се отстранат. Ќе се корегираме во текот на следните неколку недели. Благодарам и поздрав! --Ivica83 02:30, 5 May 2005 (UTC)
Ако додадеш links за сликите или отдека са, jас ќе побарам за лиценца. --The Engineer 05:09, 5 May 2005 (UTC)

Закон за авторски права на Република Македонија[уреди извор]

Бидејќи Википедија на македонски јазик, содржи исклучиво текстови на Македонски јазик, оттука и содржината која е поставена на Википедија на Македонски јазик, подлежи на законот за Авторско право на Република Македонија односно пречистениот текст објавен Службен весник на РМ на 12.04.2005.

Фактот што википедија на македонски јазик, содржи (не исклучиво) текстови на Македонски јазик, не значи дека целосно подлежи на законот за Авторско право на Република Македонија. Може законот да се однесува само на дела кои претходно се заштитени со именуваниот закон а тука на википедија се пренесени без почитување на тој закон. Сите останати случаи имаат своја специфична приказна во поглед на авторските права. Впрочем уредувачите и корисниците на информациите пласирани на Википедија треба да гиимаат во предвид и правилата на Википедија за авторски права.--brest 18:27, 3 јули 2007 (UTC)
Во ред, Поздрав LBakraceski 18:29, 3 јули 2007 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 06:04, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.