Пумпа за измолзување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hygeia Enjoye електрична пумпа за измолзување

Пумпа за измолзување е механичка направа која жените кои дојат ја користат за екстракција на млеко. Може да бидат рачни или електрични.

Собирање и складирање на млекото[уреди | уреди извор]

Повеќето пумпи за измолзување го испумпуваат млекото директно во контејнер кој потоа може да се користи за негово складирање и за хранење.

Мајчиното млеко може да биде складирано и потоа да биде искористено за исхрана на бебето. Млекото може да се чува на собна температура до шест часа (околу 20 степени Целзиусови), во фрижидер до 8 дена, или замрзнато до 12 месеци на температура од −18 степени Целзиусови. Екстрхираното млеко може да биде донирано во банки за млеко, кои потоа го користат за исхрана на предвремено родени бебиња и деца чии мајки не можат да го обезбедат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Henry, Shannon (2007-01-16). „Banking on Milk“. washingtonpost.com. Washington Post. Посетено на 2015-10-17.