Протези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Протези или (исто така познат како ортодонтски протези) се уреди што се користат во ортодонтски индустрија кои им помагаат на усогласување и исправете заби и да ви помогне да ги позиција во врска со залак на една личност, а исто така работи на подобрување на здравјето на забите.Тие често се користат да се поправи под каснување како и малоклузии врз гриз крстот каснувања , отворен каснување , гризе длабоко , искривени заби, и разни други недостатоци на забите и вилицата . Протезите се биде или козметички или структурни. Стоматолошки загради или ортодонтски протези, често се користи во комбинација со други ортодонтски апарати да им помогне на проширување на непцето или вилици и на друг начин да помогнат во обликувањето на заби и вилиците.

Историја[уреди | уреди извор]

Античките Времиња[уреди | уреди извор]

Протезите датумот на целиот пат назад кон античките времиња според многу научници и историчари, и постоеле во времето 2022-2030 г. Многу експерти велат дека околу 400-500BC, Хипократ и на Аристотел помислиле за начините за да се исправи заби и да се утврдат различни стоматолошки услови. Археолозите се да се откријат многу мумифицирани антички поединци со појавата на метал бендови обвиткана околу нивните заби. Тоа е се смета дека струна, која е еден вид на кабелот што е направен од природни влакна на цревата на животните е, дали работат дека е направено од страна на ортодонтски жица денес се користи за да го затворите дупки во забите и устата. Во меѓувреме, во Грција, Етурканците, се гледа како на почетокот на Римјаните, се погребуваат своите мртви со стоматолошки апарати во место кое се користи за одржување на просторот и да се спречи колапс на забите за време на по живот. Иако не постои датум документирани, овој процес, најверојатно, пред почетокот на нашата ера. Непознат истражувач најде римски гроб со голем број на забите врзани со злато жица документирани како лигатура жица, која е мала еластична жица која се користи за да го стави на сводот жица на заграда. Во раните години на нашата ера, филозоф и лекар, Аврелиј Корнелиј Целзус, првата снимена третман на забите со прст притисок.За жал, поради недостаток на докази, сиромашните зачувување на телата, и примитивни технологија, не многу Истражувањето беше направено на стоматолошки протези до околу 17 век, иако стоматологија како професија е прави големи достигнувања.

18 век[уреди | уреди извор]

Постојат многу ортодонтски научници кои може да се смета како "татко на Ортодонција", кој живеел во 17-ти, 18-ти, па дури и почетокот на 19 век. Стоматолозите се размислува за начините да се поправи лошо каса. Во 1728, францускиот стоматолог Пјер Savagn, кој ја презеде ортодонција од мрачниот среден век, објави целата книга наречена "Хирургот стоматолог" на методи за исправање на забите.Савагна во неговата практика, се користи уред наречен "Бландеу", која е во облик на потковица парче од скапоцени железо што му помогна на проширување на арх. Години подоцна, во 1754, уште еден француски стоматолог, Луис Бордет, кој исто така беше стоматолог на кралот на Франција, а потоа книгата Савагна со "На забар уметност", која исто така посветена на глава на расипување на усогласување и примена. Тој совршенство "Бландеу" и беше првата стоматолог на евиденција за да се препорача екстракција на заби Промолар да се олесни натуткани и да се подобри вилица раст. Пациентите често се рече да јаде грозје, како киселина во грозјето ќе го запре железо ќе 'рѓосан во устата.

19 век[уреди | уреди извор]

Иако заби зацрвстувањето и влечење се користи за подобрување на усогласување на преостанатите заби и се практикува уште од најрани времиња, ортодонција, како наука за свој, навистина не постои до средината на 19 век. Некои важни стоматолози помогна да се унапредат стоматолошки протези со посебни инструменти и алатки кои е дозволено загради да се подобри. Во 1819 година, Делабере воведе жица креветчето, кои го обележаа раѓањето на современата ортодонција и гуми за џвакање жартиери за првпат беа вработени од страна на Мејнард во 1843 година. Такер беше првиот да се намали гумени ленти од гума цевки во 1850 година, но тоа беше ништо во споредба со напредокот во ортодонција во 20 век. Норман В. Кингсли кој беше стоматолог, писател, сликар, вајар и во 1858 година ја напиша првата статија на ортодонција и во 1880 година, својата книга, "Расправа за усмени деформитети" беше објавен. Исто така стоматологот име JN Farrar е заслужен за пишување два тома под наслов "расправа за неправилностите на забите и нивните исправки". Farrar беше многу добар во дизајнирање на голема заграда апарати и тој беше првиот да укажуваат на употреба на благ сила во временски интервали да се движи заби.

20 Век[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 20 век Америка, Едвард Агол планирам првиот едноставен систем на класификација за малоклузии, како што се Класа I, Класа II, и така натаму. Неговиот систем на класификација се уште се користи денес е начин за стоматолозите да се опише како се искривени заби (заби кој начин се укажува) и како забите се вклопуваат заедно. Агол на многу придонесе за дизајн на ортодонтски и стоматолошки апарати, со што многу поедноставувања. Тој го основал првото училиште и колеџ на ортодонција, во организација на Американското друштво на Ордонтиа во 1901 година која стана на Американската асоцијација на Ортодонтите (AAO) во 1930-тите, и го основал првиот ортодонтски весник во 1907 година. Други иновации во ортодонција во доцниот 19 и раниот 20 век вклучени првиот учебник на ортодонција за деца, објавена од страна на Џ. Гилфорд во 1889 година, како и користењето на гума жартиери, пионер од Келвин С. дело, заедно со Х. Бејкер.

Како протезите се користат[уреди | уреди извор]

Примената на Протезите се движи на забите како резултат на сила и притисок врз забите. Постојат четири основни елементи кои се потребни со цел да им помогне потег на забите. Во случај на традиционален метал или жица загради, еден користи загради, сврзување материјал, лак жица, и лигатура еластична, исто така, повика на "О-прстен" За да им помогне усогласување на забите. Забите се движат кога жица лак става притисок на загради и забите. Понекогаш извори или гумени ленти се користат да се стави повеќе сила во одредена насока. Протезите се под постојан притисок, кој со текот на времето, се движи заби во соодветни позиции. Понекогаш возрасни треба да носат капи да задржи некои заби се движат. Кога загради се изврши притисок врз оние забите, пародонтот мембрана се протега од една страна и е компресирана од друга страна. Ова движење треба да се направи полека спротивно ризикува да изгуби пациентот неговите или нејзините заби. Ова е причината зошто загради се најчесто носи за околу две и пол години и усогласувања се однесува само на секои три или четири недели. Овој процес отпушта на забот, а потоа нова коска расте во поддршка на забот во својата нова позиција која што е технички наречен коска ремоделирање . Коските ремоделирање е биомеханички процес одговорен за изработка на коските посилни во одговор на одржлив товарот активност и послаба во отсуство на носење на товарот. Коските се направени од клетки, наречени остеокластите и остеобластите. Два различни видови на коскената ресорпција се е можно кои се нарекуваат директен ресорпција, почнувајќи од поставата клетките на алвеоларна коска, и индиректни или ретроградна ресорпција, кој се случува кога пародонтот лигаменти стана предмет на прекумерна количина и времетраењето на компресија стрес. [3] Друг важен фактор, поврзан со заб движење е коска навредување. Коските таложење се случува во расеан пародонтот лигаменти и без коска навредување, на забот ќе олабават и празнини ќе се случи дистално од насока на заб движење Заб обично ќе се движат за милиметар месечно во текот на ортодонтски движење, но постои висок поединечната варијабилност. Ортодонтски механика може да варира во ефикасност, кои делумно се објаснува со широк спектар на одговор на ортодонтски третман.

Тип на протези[уреди | уреди извор]

 • Традиционален метал-жичен загради се од нерѓосувачки челик, понекогаш во комбинација со титан и се најшироко користени. Тие вклучуваат конвенционални протези, кои бараат врски да се одржи во место, и поновите само-врзување (или само Трајна протеза) голема заграда. Авто-Лигатинг загради може да го намали триењето помеѓу жица и слот на заградата, која пак може да биде на терапевтска корист.
 • Исчисти" загради служи како алтернатива на традиционалните козметички метални протези со мешање во повеќе со природната боја на забите или да се има помалку видливи или скриени изглед. Обично, овие загради се направени од керамички или пластични материјали и функција на сличен начин со традиционалните метал голема заграда. Ведро еластична врски и бел метал врски се достапни да се користи со овие јасни загради да помогне во одржување на апарати помалку видливи. Јасно загради имаат повисока компонента на триење и имаат тенденција да бидат повеќе кршливи од метал загради. Ова може да направи отстранување на апарати на крајот на третманот повеќе тешко и одзема време.
 • Позлатен нерѓосувачки челик заграда често се користи и за пациенти алергични на никел (основна и важна компонента од нерѓосувачки челик), но исто така може да биде избран, бидејќи некои луѓе едноставно сакаат изгледот на злато во однос на традиционалните сребрена боја протези.
 • Јазична протези (примери од кои се SureSmile QT , инкогнито Протезите) се обичај прави фиксни протези врзани на грбот на забите што ги прави невидливи за другите луѓе. Во јазичниот заграда голема заграда се зацементира кон задната страна на забите што ги прави невидливи додека во стандарден заграда голема заграда се зацементира кон предната страна на забите. Оттука, јазична загради се козметички алтернатива за оние кои не сакаат на протези да биде видлива.
 • Титан загради личат нерѓосувачки челик загради, но се полесни и еднакво силни. Луѓето со алергии на никел во челични одбираат титан загради, но тие се поскапи од нерѓосувачки челик заграда.

Традиционалните протезите најчесто се користи во лекување на децата, како и возрасните. Тие се состојат од мали заградата дека е залепен на предниот дел на секој заб и катници се прилагодуваат со бенд кој опкружува на забот. Предноста е еден може да јаде и пие, а носи на голема заграда, но недостаток е тоа што една мора да се откажат од одредени јадења и навики за јадење додека ги носи, како што се, гуми за џвакање и чипс. Друг недостаток е тоа што тие треба да биде периодично ја зајакна со ортодонтот предизвикува зголемено количество на непријатност.

 • Кориснички ортодонтски третман системи (на пример на кои е Suresmile ) комбинираат високо-технолошки вклучувајќи го 3-Д слики, третман планирање софтвер и робот да обичај се наведнуваат на жица. Кориснички системи, како што оваа понуда побрзо лекување пати и поефикасно резултати. третман може да бидат поскапи и не е достапен на сите Ортодонтите.
 • Основоположник, ClearCorrect) може да се користи за да постепено се движи заби во нивната конечна позиции. Aligners обично не се користи за сложени ортодонтски случаи, како на пример кога екстракции, вилицата хирургија, или непцето проширување се потребни. Овие загради се најновите тип на заграда. Многу Ортодонтите не ги користат овие протези, бидејќи тие чувствуваат дека не се произведуваат најдобрите корективни резултати во споредба со традиционалните загради, но мислења се разликуваат од личност до личност. Во загради се едвај забележителни на забите и работа за да постепено се движи на забите во нивното право место без потреба од жици или затегнување. Како и традиционалните загради, тие бараат подобрување во износ од оралната хигиена, бидејќи тие мора да бидат отстранети за да јадат и мора да четка и конец по секој оброк.
 • За помалку тешки случаи, на пролет aligners се исто така опција која може да чини многу помалку од загради или Invisalign (Еден пример е NightShiftOrtho) и уште усогласат првенствено пред шест врвот и на дното забите
 • Паметни загради се најновите концепт под истрага. На паметни заградата содржи микрочип за мерење на сили кои дејствуваат на заградата и последователно, на забот интерфејс. Целта на овие загради е да се намали времетраењето на ортодонтска терапија и трошоците поврзани и непријатност за поединецот
 • А-Протези се уште еден нов концепт во стоматолошки апарати. Во форма на буква А, А-загради се применуваат, се привикна, отстранети и целосно контролирана од страна на корисникот. На крајот на А оружје се искосени knobbed битови кои на корисникот каснувања долу завршена. Ширината меѓу битови се прилагодува со вртење на прачката, сместен во рацете. Корисникот никогаш не да се доживее болка, бидејќи притисокот е толку лесно да се контролира. A-загради може да послужи како само прилагодување на retainers и непцето наречени експандери.

Постапка[уреди | уреди извор]

Ортодонтски услуги може да бидат обезбедени од страна на кое било лиценциран стоматолог обучени во ортодонција. Во Северна Америка повеќето ортодонтски третман е направено од страна на Ортодонтите , стоматолози во дијагнозата и третманот на малоклузии -Маликаменти на забите, устата, или и двете. Стоматолог мора да заврши 2-3 години на дополнителен пост-докторски обука да заработите специјалитет сертификат во ортодонција. Постојат многу општи лекари кои, исто така, обезбеди ортодонтски услуги.

Првиот чекор е да се утврди дали Протезите се погодни за пациентот. Лекарот се консултира со пациентот и увид на забите визуелно. Ако загради се е соодветно, евиденција назначувањето постави каде што Х-зраци , калапи, и впечатоци се направени. Овие записи се анализираат за да се утврди на проблеми и соодветно на текот на акцијата. Со користење на дигитални модели е брзо зголемување на ортодонтски индустрија. Дигитални третман започнува со создавањето на три-димензионални дигитален модел на сводовите на пациентот. Овој модел се произведува од страна на ласерски скенирање гипс модели создадени со користење стоматолошки впечатоци. Компјутерски автоматски третман симулација има можност автоматски да го оддели непцата и забите една од друга и може да се справи малоклузии добро. Овој софтвер им овозможува на лекарите да се обезбеди, во виртуелниот амбиент, дека избраните третман ќе произведува оптимална исход, со минимални корисникот влез.

Типични третман пати се разликуваат од шест месеци до две и пол години, во зависност од сложеноста и видот на проблемите. операција може да се бара во екстремни случаи. За 2 недели пред заграда се применуваат, ортодонтски изолација се бара да се шири освен заби со цел потврди доволно простор за забите.

Третман време и трошоци[уреди | уреди извор]

Типични времето на третманот е од шест месеци до шест години, во зависност од тежината на случајот, локација, возраст, итн, иако истражувањата покажуваат дека просечното времетраење е 1 година и 4 месеци.ретман може да биде забрзана користење на state-of-the-art технологија, роман планирање и позиционирање техники.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. ^ на б Кратка историја на Ортодонтите Протезите . ArchWired. Пребарано на 2011/02
 2. Како Протезите функционираат . WhyBraces.com (1999/02/22). Пребарано на 2011/02/03.
 1. Ортопедски истражување општество ", коските диспозиција, коскената ресорпција и остеосарком", http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20225287 , (28 Сеп, 2010)