Принцот на плимата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Принцот на плимата (англиски: The Prince of Tides) е американски филм од 1991 година, во режија на Барбара Стрејсенд, која ја игра главната улога, заедно со Ник Нолти.

Содржина[уреди | уреди извор]

Една писателка од Њујорк се обидува да изврши самоубиство, но ѝ помага нејзиниот брат-близнак Том Винго. Во текот на грижата за својата сестра, тој го запознава нејзиниот психијатар, докторката Сузан Лоуенштајн. Докторката сака да ги открие причините за самодеструктивноста на сестрата на Том и, со негова помош, се обидува да го расветли нејзиното сеќавање.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 856, 21.11.2014, стр. 15.
  2. Антена, број 867, 6.2.2015, стр. 20.