Преспа (иселеничко друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Преспа, видете на појаснителната страница

Преспа е иселеничко добротворно друштво на Македонците по потекло од Преспанско во Канада. Формирано е 1961 година и дејствува во Торонто, Канада. Друштвото било регистрирано кај државните власти во 1983 година. Во статутот е со име Преспанско-ресенско добротворно друштво „Преспа“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikolovski-Katin, Slave (1996) (на македонски). Makedonski iselenički panoptikum. Društvo za nauka i umetnost.