Премиер на Република Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Премиер на на Република Грција
Government Seal of the Hellenic Republic.svg
Печат на Грчката влада
Alexis Tsipras die 16 Ianuarii 2012.jpg
Функционер
Алексис Ципрас

од 26 јануари 2015 г.
СедиштеМаксиму
НазначувачПретседател на Грција
Мандат4 години
Прв функционерСпиридон Трикупис
Создадена13 јануари 1833
Мреж. местоПремиер на Р. Грција

Премиерот на Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελλάδος), или официјално премиер на Република Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας), стои на чело на Владата на Република Грција.

Моментален премиер на Република Грција е Алексис Ципрас (од 26 јануари 2015) од Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА). Службеното седиште на Премиерот (но не и негово место на живеење) е Максимос во центарот на Атина.

Поврзано[уреди | уреди извор]