Предлошка:Наднационални европски органи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Совет на ЕвропаАлбанијаЕрменијаАзербејџанБосна и ХерцеговинаХрватскаГрузијаМолдавијаЦрна ГораМакедонијаРусијаСрбијаУкраинаЕвропска асоцијација за слободна трговијаШвајцаријаЛихтенштајнИсландНорвешкаЦаринска унија на Европската УнијаАндораТурцијаСан МариноМонакоЕвропска УнијаБугаријаРоманијаОбединето КралствоЧешкаДанскаУнгаријаЛатвијаЛитванијаПолскаШведскаЕврозонаКипарРепублика ИрскаАвстријаБелгијаЕстонијаФинскаФранцијаГерманијаГрцијаИталијаЛуксембургМалтаХоландијаПортугалијаСловачкаСловенијаШпанијаЕвропски економски просторШенгенска зонаУпотреба на ЕвротоВатикан
Стислив дијаграм на разни наднационални европски организации и нивниот однос.пру