Предлошка:Инфокутија Македонски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
{{{име}}}
[[Слика:{{{слика}}}|{{{големина на слика}}}]]

{{{опис}}}

Македонска православна црква
Епархија [[епархија|]]
Архијерејско намесништво [[архијерејско намесништво|]]
Парохија [[парохија|]]
Местоположба
Населено место [[{{{место}}}]]
Општина {{{општина}}}
Држава [[]]
Општи информации
Покровител {{{патрон}}}
Изградба {{{Изградба}}}
Завршено {{{завршено}}}
Осветување {{{осветување}}}
Живопис {{{живопис}}}
Ктитор {{{ктитор}}}
Зограф {{{зограф}}}
Рушење {{{рушење}}}
Водство {{{водство}}}
Мрежно место {{{мрежно место}}}
Архитектонски опис
Архитектонски тип {{{архитектонски тип}}}
Архитектонски стил {{{архитектонски стил}}}
Површина {{{површина}}}
Портал

Употреба[уреди извор]

Предлошката се употребува во статиите за сумарен преглед на податоците за црква на МПЦ.

Категории[уреди извор]

Предлошката ја категоризира страницата каде е употребен во следниве категории:

  • Цркви на Македонската Православна Црква
  • Цркви во Хта епархија (каде Х е соодветно наведената епрахија, т.е.: Повардарска, Кумановско-осоговска, ...)
  • Цркви во Архиерејското намесништво Х (каде Х е соодветно наведеното намесништво, т.е.: Кавадаречко, ...)
  • Цркви во Хта парохија (каде Х е соодветно наведената парохија,...)

Пример[уреди извор]

{{Инфокутија за манастир на Македонската Православна Црква
|име=
|слика=
|големина на слика=
|опис=
|епархија=
|намесништво=
|парохија=
|место=
|општина=
|држава=
|патрон=
|изградба=
|завршено=
|осветување
|живопис=
|ктитор=
|зограф=
|рушење=
|запалена=
|водство=
|мрежно место=
|архитектонски тип=
|архитектонски стил=
|површина=
}}