Прејди на содржината

Прва унгарска лига во мал фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва унгарска лига во мал фубал е главната лига во Унгарија во мал фудбал, која ја спроведува Унгарската фудбалска федерација. Лигата, која се игра според УЕФА правилата, е основана во 1993 година и моментално се состои од 12 екипи.

Тимови 2018-19[уреди | уреди извор]

 • МВФК Беретќоујфалу
 • Кутаз Халдаш ВШЕ
 • Дунафер ДУЕ Дутраде ФК
 • Веспрем
 • Дебрецени Еѓетеми АЦ
 • Њирѓулај КСЕ
 • Арамиш ШЕ
 • БМЕ БТЕ ФК
 • Рубеола ФК Чомор
 • Сидетсентмиклош

Шампиони[уреди | уреди извор]

Сезона Шампиони
1993 година Балокс Леринц
1994 година Апента Нестле
1995 година Леринц
1995-1996 Килкер
1996-1997 Нестле
1997-1998 Бо Тајм Спорт Клаб
1998-1999 година Килкер Транс Кери
1999-2000 Бо Тајм Арамиш ШЕ
2000-2001 Че-Монтаж БФЦ
2001-2002 Че-Монтаж БФЦ
2002-2003 Че-Монтаж БФЦ
2003-2004 Рубеола ФК Чемор
2004-2005 Колорспектрум Арамиш
2005-2006 Геделнеи ФК
2006-2007 Мегатерм ГФК
2007-2008 МВФК Беретќоујфалу
2008-2009 МВФК Беретќоујфалу
2009-2010 Дуна Такарек ЕТО ФК
2010-2011 Ѓер ЕТО ФК
2011-2012 Ѓер ЕТО ФК
2012-2013 Ѓер ЕТО ФК
2013-2014 МВФК Беретќоујфалу
2014-2015 Ѓер ЕТО ФК
2015-2016 Ѓер ЕТО ФК
2016-2017 Ѓер ЕТО ФК
2017-2018 Ѓер ЕТО ФК
2018-2019 МВФК Беретќоујфалу
2019-2020 -

Титули во првенството по екипи[уреди | уреди извор]

 • 8x: Ѓер ЕТО ФК
 • 4x: МВФК Беретќоујфалу
 • 3x: Арамиш ШЕ , Чо-Монтаж БФЦ
 • 2x: Геделои ФК, Нестле , Килкер ФК, Леринц ФК
 • 1x: РУбеола ФК

Наводи[уреди | уреди извор]

 • „Story – Hungary“. futsalplanet.com. Архивирано од изворникот на 2011-09-29. Посетено на 18 May 2011.
 • . Current Season (2018/19) https://adatbank.mlsz.hu/league/49/0/18782/11.html. Посетено на 19 Aug 2018. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]