Портал:Шах/Избрана биографија/2010/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
MCarlsen.jpg

Магнус Карлсен (р. 1990) — норвешки шаховски велемајстор и тековен светски првак во шах.

На 26 април 2004, Карлсен стана велемајстор на 13 години и 148 дена, со што стана третиот најмлад шахист кој го постигнал тоа. Истата година, тој стана најмладиот светски првак во брзопотезен шах. На 1 јануари 2010, на новообјавената ранг листа според ФИДЕ, на возраст од 19 години и 32 дена, Магнус стана најмладиот шахист, кој бил светски број еден според ФИДЕ, со рејтинг од 2810 поени. Прочитајте повеќе