Портал:Физика/Вовед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nuvola apps katomic.png

Физика (од грчки: φυσικός (physikos)= природно) е наука што се занимава со енергијата и нејзиниот однос со материјата. Заради значењето на енергијата во историјата на вселената, енергијата е клучот во процесот на разлагање на материјата во нејзините најосновни делови, по што и физиката често се смета за фундаментална наука. Прочитајте повеќе