Поликсена Поп Антова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поликсена Поп Антова
Todor Popantov Polixena Mosipova.JPG
Родена Охрид, денес во Република Македонија

Поликсена Мосинова Поп Антова – македонска учителка и револуционерка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поликсена Мосинова е родена и работела како учителка во Охрид.[1] Се приклучила на женската организација на ВМОРО во Охрид, Успение Богородично, или така наречено „Неделно училиште“. Откако Славка Чакарова заминала за Скопје во 1900 година, на чело на организацијата биле поставени Василка Размова и Поликсена Мосинова. Учителките организирале болница за ранети и болни четници во семејната куќа на Андроник Скопакови.

Мосинова, Размова, Клио Самарџиева и Константина Русинска учествувале во изработка на знамето на ВМОРО.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илинден-Преображение 1903. София: Български писател. 1968. стр. 191.