Полариметар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Half*shade.jpg

Полариметарот е научен инструмент кој се користи за мерење на аголот на ротација предизвикан од поларизирана светлина која поминува низ оптички активна супстанца.