Под вулканот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Под вулканот“
Under the Volcano.jpg
MCA Home Video опаковка за Под вулканот
РежисерЏон Хјустон
Дени Хјустон (почетните наслови)
ПродуцентМајкл Физџералд
Мориц Борман
Виланд Шулџ-Кајл
СценаристГај Гало
НастапуваатАлберт Фини
Жаклин Бисе
МузикаАлекс Норт
КинематографијаГабриел Фигуероа
ДистрибутерUniversal Pictures (САД)
20th Century Fox
(надвор од САД)
Премиера1984
Времетраење112 мин.

Под вулканот (Under the Volcano) е филм од 1984 година, снимен во Мексико, под режисерската палка на Џон Хјустон, со Алберт Фини, Жаклин Бисе, Ентони Ендрјуз и Кејти Џурадо во главните улоги. Филмот беше номиниран за оскар за главна машка улога и најдобра оригинална филмска музика.

Филмот е базиран на новелата на англискиот писател Малколм Лоури од 1947 година. Истата година, книгата е адаптирана и за радио.

Останувајќи верен на оригиналната новела, филмот на Хјустон ја раскажува приказната за Џефри Фирмин, алкохоличар и британски конзул во малиот мексикански град Кванауак, на празникот на Денот на мртвите во 1938 година.