Податотека:Waves in Box.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 350 × 324 пиксели, големина: 8 КБ)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: Standing electomagnetic waves in a box. Waves at the top have larger frequencies than those below and are shifted upward for clarity. At both boundaries the walls require nodes in the waves, so only waves with multiple half-wavelengths λ/2 fit in the box: λ/2 = W, λ = W, 3λ/2 = W where W = width of cavity.
Ελληνικά: Στάσιμο κύμα μέσα σε κουτί πλάτους W. Τα στάσιμα κύματα που σχηματίζονται έχουν μήκος κύματος ανάλογο του πλάτους του κουτιού. Τα κύματα έχουν αύξουσα συχνότητα από κάτω προς τα πάνω.
Датум
Извор сопствено дело, vectorizing File:Waves in Box.JPG by Brews_ohare
Автор Badseed working on a raster by Brews_ohare
Други верзии
JPG version
Inkscape-un.svg
Оваа векторска слика е изработена со Inkscape.

Лиценцирање

Јас, праводржецот на ова дело, со ова го објавувам истото под следниве лиценци:
w:mk:Криејтив комонс

наведи извор сподели под исти услови

Оваа податотека е под лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови 3.0 Нелокализирана.
Можете:
  • да споделите – да го умножувате, распространувате и емитувате делото
  • да преработувате – да преработувате
Под следните услови:
  • наведи извор – Ќе мора да дадете прикладен припис, да ставите врска до лиценцата и да укажете дали има направено промени. Ова може да биде направено на било кој разумен начин, но без да оддава впечаток дека лиценцодавецот стои зад Вас и Вашата употреба.
  • сподели под исти услови – Ако го измените или преобразите делото, или пак ако основате друго дело на него, добиеното дело можете да го распространувате само под иста или слична лиценца на оваа.

GNU head Се дава дозвола за умножување, распространување и/или менување на овој документ под условите на ГНУ-овата лиценца за слободна документација, само Верзија 1.2 или било која понова верзија објавена од Фондацијата за слободна програмска опрема; без неменливи делови и без текстови на предни и задни корици. Примерок од лиценцата ќе најдете во делот наречен ГНУ-ова лиценца за слободна докуменација.
Одберете лиценца по ваш избор.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна21:09, 24 јуни 2009Минијатура на верзијата од 21:09, 24 јуни 2009350 × 324 (8 КБ)Badseed{{Information |Description={{en|Standing electomagnetic waves in a box. Waves at the top have larger frequencies than those below and are shifted upward for clarity. At both boundaries the walls require nodes in the waves, so only wa

Следниве 2 страници ја користат податотекава:

Глобална употреба на податотеката

Оваа податотека ја користат и следниве викија: