Пајтон (програмски јазик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Питон (програмски јазик))
Прејди на: содржини, барај

Питон е програмски јазик и е еден од попознатите програмски јазици. Програмскиот јазик е појавен во 1991 година и го создал Гуидо ван Росум од Python software foundation. Екстензиите за питон фајловите се: .py, .pyd, .pyw итн.


Пример[уреди | уреди извор]

Кодот за создавање на едноставната програмата Hello world во python е следниот:

print("Hello world")

Надворешни врски[уреди | уреди извор]