Писари (македонски книжевници)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Писари — книжевни дејци од средновековието, творци на многубројни богослужбени книги Поради својата скромност, писарите најчесто не го забележувале своето име, но има и исклучоци, па може да се наведе нивното име граматик Георги, поп Добромир, поп Јован, поп Добрејшо, Драган, Добријан, Јосиф, Тихота и Белослав, Никола Брата, поп Михаил, Станислав, Владислав Граматик, Димитар Кратовски, Јоан Кратовски, Висарион Дебарски, Пахомиј Слепченски и многу други[1].

Наводи[уреди | уреди извор]