Пекол на Тркала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Предлошка:Orphan

Пекол на тркала - (англиски: Hell on Wheels) е Американска Вестерн телевизиска серија за конструкцијата на првата железничка пруга во САД после Американска граѓанска војна. Серијата премиерно беше прикажана на 6 Ноември 2011 на телевизија АМЦ (AMC). Последната епизода од 5 сезона беше емитувана на 23 Јули 2016. Пекол на Тркала е креирана и продуцирана од Џо и Тони Гејтон. На 12 Декември 2012 година, писателот Џон Вирт продолжува со креирањето на третата сезона. Во Македонија, серијата премиерно беше прикажана на телевизија Телма.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на првата сезона (2011-2012),започнува во 1865 година, непосредно со атентатот на Абрахам Линколн.Дејството на втората сезона (2012) се случува во 1866, додека на третата сезона (2013) и четврта (2014), во 1867. Во последната петта сезона, дејството на серијата се случува во 1869. На 7 Ноември 2014 година, Пекол на тркала беше продолжена за петта сезона која што беше и последна.

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Прво прикажување Последно прикажување
1 10 6 Ноември 2011 15 Јануари 2012
2 10 12 Август 2012 7 Октомври 2012
3 10 10 Август 2013 5 Октомври 2013
4 13 2 Август 2014 22 Ноември 2014
5 14 18 Јули 2015 23 Јули 2016

Главни Улоги[уреди | уреди извор]

Рејтинг[уреди | уреди извор]

Првата епизода, која што премиерно беше прикажана на 6 Ноември 2011 година, достигна гледаност од 4.4 милиони, со што Пекол на тркала е втората најгледана телевизиска серија од телевизија АМЦ (AMC).Според возраста,2.4 милиони гледачи што ја гледале серијата имале од 18 до 49 години.