Педро III (Португалија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Педро III ( Лисабон, Предлошка:Dtlink Келуз, Предлошка:Dtlink , наречен Капацидонио, Сакристао и Едификадор — крал на Португалија и Алгарвес од 1777 година до неговата смрт.

Педро III од Португалија
Кралот на Португалија
Педро III
На престолОд 24 февруари 1777 година до 25 мај 1786 година.
ПретходникЈосиф I од Португалија
НаследникЈован VI
ДецаХосе, принцот од Бразил Јован VI
Полно име
Педро де Браганса
ДинастијаБраганча
ТаткоЈован
МајкаМарија Ана од Австрија

Затоа, член на португалската монархија.

Тој бил син на кралот Јован V и неговата сопруга надвојвотката Марија Ана од Австрија, со што бил помлад брат на кралот Хосе I и вујкото на Марија. Д. Педро III никогаш не учествувал во политиката и секогаш ги оставал владините работи на својата сопруга.

Тој се оженил со неа за да го продолжи семејството Браганса во Португалија