Патување на Запад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Journey to the West
Жанрфантазија, авантура
Создадена одВу Ченген
Улоги-
Земја на потеклоКина
Првичен јазиккинески, англиски
Продукција
Местоположба-
Прикажување
Првична мрежа-

Патување на Запад — е книга која е создадена од Ву Ченген во 1592 година .Снимени се многу играни и анимирани филмови базирани на неа.

Играни и анимирани Филмови[уреди | уреди извор]

Филм Година Режисер
Alakazam the Great 1960 Taiji Yabushita, Osamu Tezuka
Havoc in Heaven 1965 Ван Лаиминг
Monkey Goes West 1966 Менг Хуа Хо
Princess Iron Fan 1966 Менг Хуа Хо
Cave of the Silken Web 1967 Менг Хуа Хо
The Land of Many Perfumes 1968 Менг Хуа Хо
The Fantastic Magic Baby 1975 Chang Cheh
Ren Shen Guo 1981 Ding Xian Yan
Monkey King Conquers the Demon 1985 Yan Ding Xian, Lin Wen Xiao, Te Wei
Doraemon: The Record of Nobita's Parallel Visit to the West 1988 Tsutomu Shibayama
Go West to Subdue Demons 1992 Chang Cheh
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1995 Jeffrey Lau
A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella 1995 Jeffrey Lau
A Chinese Tall Story 2005 Jeffrey Lau
Saiyûki 2007 Kensaki Sawada
Monkey King vs. Er Lang Shen 2007 Hansen Liang
The Forbidden Kingdom 2008 Роб Минкоф
Journey to the West: Conquering the Demons 2013 Stephen Chow, Derek Kwok
Journey to the West: The Demons Strike Back 2016 Tsui Hark
The Monkey King 2014 Cheang Pou-soi
Monkey King: Hero Is Back 2015 Tian Xiaopeng
The Monkey King 2 2016 Cheang Pou-soi
Spark: A Space Tail 2016 Арон Вудли
Monkey King Reloaded 2017 Felix Ip, Paul Wang
The Monkey King 3 2018 Cheang Pou-soi
Monkey King Reborn 2021 Wang Yunfei
Monkey King: A Hero's Journey to the West 2022 Phil Nibbelink
The Monkey King 2023 Anthony Stacchi

Серии[уреди | уреди извор]

Серија Година
Saiyūki 1978–1980
Journey to the West 1986-1999
Journey to the West 1994
Journey to the West 1996
Xi You Ji 1999
The Monkey King 2001
The Monkey King: Quest for the Sutra 2002
Saiyūki 2006
Journey to the West 2010
Journey to the West 2011
A Chinese Odyssey: Love of Eternity' 2017