Прејди на содржината

Патриотски младински сојуз на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Патриотскиот младински сојуз на Шведска (Sveriges fosterländska ungdomsförbund), ― организација уставовена на 9 април 1917 година, од претставници на т.н. Национално демократско младинско движење. Организацијата работела на зачувување на монархијата и службената црква.

Една година по основањето, организацијата имала 75 месни единици и околу 6.000 членови. На годишен национален состанок бил избран единаесетчлен Средиштен комитет кој назначил петчлен Извршен комитет. Орган на организацијата бил националниот демократ (Nationaldemokraten).

Кога шведските говорници од Финска пристигнале во Шведска за време на Финската граѓанска војна, организацијата мобилизирала логистичка поддршка за нив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]