Патот на егзилот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на играта

Патот на егзилот е бесплатна онлајн акција игра направена од Грајндинг Гир Гејмз (Grinding Gear Games). Играта е поддржана од microtransactions.[1] Слободна бета верзија , беше објавена на 23 јануари 2013 година,[2] и играта официјално беше издадена на 23 октомври 2013.[3][4][5][6][7]

Игра[уреди | уреди извор]

Играчот контролира еден лик од орелска перспектива и истражува големи области и подземни пештери или затвори, борејќи се со чудовишта и исполнувајќи барања за да стекнат бодови и опрема. Играта позајмува многу од Диабло серијата, особено Диабло II.[8] Сите области настрана од централните кампови се случајно генерирани. Сите играчи на еден опслужувач може слободно да се мешаат во камповите. Секој играч добива мапа за слободно да истражува.[9][10]

Играчите можат да одберат од шесте ликови (Двобојник, Мародер, Ренџер, Сенка, Темплар и Вештерка). Сите од карактерите имаат еден или два од сите три главни одлики, сила, брзина или интелект. Последниот лик ,Скионот, можеш да го добиеш при крајот на третиот дел, и ги има сите три одлики. Поинаквите ликови не се ограничени на своите главни особини, но имаат полесен пристап до вештините. Опремата е случајно генерирана од голем број на обични типови и некои со специјални особини и кристалини штекери. Опремата е различна и се разликува по моќта. Тоа ја прави играчот зависен, барајќи опрема со синергија. Кристалите можат да се стават во нивните штекери, со што се додаваат специјални особини. Како што ликот напредува по нивоата нагоре, неговите кристали добиваат повеќе сила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „About Path of Exile“. Архивирано од изворникот на 2015-12-16. Посетено на 16 August 2011. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. „Open Beta Date Announced“. Grinding Gear Games. Посетено на 8 January 2012. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  3. „Path of Exile devs plan yearly expansions, full release in six months“.
  4. „Path of Exile version 1.0 is six months away, one expansion per year after“. Посетено на 2016-08-21. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  5. „Path of Exile reaches 2 million registered players“. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 2016-11-23.
  6. „Path of Exile launches Oct. 23 with Scion prestige class“. Посетено на 12 October 2013. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  7. „Forum - Announcements - Path of Exile Release Information“. Path of Exile. 2013-10-09. Посетено на 2016-08-21. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  8. „The free-to-play Diablo“. IGN. Посетено на 17 August 2011. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  9. „Path of Exile Unofficial site“. DotMMO. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 20 August 2011. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  10. „ARPG Gets Dark“. Rock Paper Shotgun. Посетено на 17 August 2011. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)