Патот на Халима (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Патот на Халима — хрватски филм во режија на Арсен Антон Остоиќ. Главните улоги ги толкуваат: Алма Прица, Олга Пакаловиќ, Сенад Башиќ итн. Филмот бил хрватски кандидат за „Оскар

Содржина[уреди | уреди извор]

Со цел да го врати изгубеното тело на својот син од времето на војната во Босна, одлучната Халима мора да ја пронајде отуѓената внука, која мистериозно е поврзана со нејзиниот мртов син.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Патот на Халима“, Антена, број 884, 5.6.2015, стр. 16.