Остермановиот викенд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остермановиот викенд  
200px
Прво издание
АвторРоберт Ладлам
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
Жанр(ови)Трилер
ИздавачWorld Publishing
Страници315

„Остермановиот викенд „Остермановиот Викенд“ е трилер-роман напишан од Роберт Ладлам. Ова е втората негова книга, издадена во 1972 година. Книгата е основа за истоимениот филм.

Резиме[уреди | уреди извор]

Џон Тенер, водител наистражувачка емисија, е убеден од страна на еден агент на ЦИА дека пријателите кои ги поканил на викенд на село се вмешани во завера, наречена Омега, која претставува закана за националната безбедност. Тогаш, сите мислења кои Тенер ги имал за своите пријатели се менуваат, и тој се врти против нив. Ама кога Омега конечно се открива, тој сфаќа дека бил манипулиран од самиот почеток.