Осетиска нова година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ногбон, или осетиската нова година, - новогодишен фестивал прославуван од Осетите и „господар на Новата година“ во осетиската митологија.[1][2][3] Се слави годишно помеѓу 12-14 јануари.

Заедничките обичаи/обреди на фестивалот служат традиционална празнична пита наречена „артхурон“, која го симболизира сонцето, танцувајќи околу огнот и скокајќи над огнот за да ги отргне „минатогодишните неволји“.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Colarusso; Tamirlan Salbiev (28 јуни 2016). Tales of the Narts: Ancient Myths and Legends of the Ossetians. Princeton University Press. стр. 25–. ISBN 978-0-691-17040-4.
  2. Irina Molodikova; Alan Watt (3 јануари 2014). Growing Up in the North Caucasus: Society, Family, Religion and Education. Taylor & Francis. ISBN 978-1-317-93190-4.
  3. Chirikba, Viacheslav (2015). „Between Christianity and Islam: Heathen Heritage in the Caucasus“. Brill. Посетено на 31 декември 2020.
  4. „Во Владикавказе отметили национальный праздник Ногбон“. 14 јануари 2019. Посетено на 31 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]