Операција одржлив човек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Операција одржлив човек
Operation Sustainable Human book cover.jpg
АвторКрис Мекдоналд
Јазиканглиски
Жанрнефантастика
ISBN978-1-7752528-3-2

Операција одржлив човек (изворно: Operation Sustainable Human) ― книга од Крис Мекдоналд во 2019 година за оптимизиранo дејствие за климата.[1][2][3][4][5] Книгата накратко ги опишува главните предизвици на климатските промени и во голема мера се насочува на највлијателните климатски решенија.[6][7][8][9][10]

Ознака[уреди | уреди извор]

Научен водич во четири чекори за борба против климатските промени (поедноставено големо влијание)

Публикации[уреди | уреди извор]

 • Мекдоналд, Крис. Operation Sustainable Human. Illuminate Press. ISBN 978-1-7752528-3-2. Мек повез.
 • Мекдоналд, Крис. Operation Sustainable Human. Illuminate Press. ISBN 978-1-7752528-4-9. Издание на Kindle.
 • Мекдоналд, Крис. Operation Sustainable Human. Illuminate Press. ISBN 978-1-7752528-5-6. Aудио книгa.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Episode 96: Operation Sustainable Human“. The Science Scholars Podcast (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-01-10. Посетено на 1 мај 2021.
 2. „Operation Sustainable Human Review by Drena Irish for LoveReading“. www.lovereading.co.uk (англиски). Посетено на 1 мај 2021.
 3. „Operation Sustainable Human Review by Readers' Favorite“. Readers' Favorite (англиски). 3 октомври 2019. Посетено на 1 мај 2021.
 4. „Operation Sustainable Human radio discussion“. Healthy Living, Healthy Planet Radio (англиски). Посетено на 1 мај 2021.
 5. „Operation Sustainable Human Review by Andy Carr for IndieReader“. IndieReader (англиски). Посетено на 1 мај 2021.
 6. „Operation Sustainable Human Review by Megan Thomas for Have You Read This?“. Have You Read This (англиски). 8 ноември 2019. Посетено на 1 мај 2021.
 7. „Earth Day 2020 – Non-Fiction Books You Should be Reading:“. The Reading Millennial (англиски). 22 април 2020. Архивирано од изворникот на 2021-01-12. Посетено на 1 мај 2021.
 8. „Takeaways from the climate summit“. theecologist.org (англиски). Посетено на 1 мај 2021.
 9. „Operation Sustainable Human a discussion“. The Reading Millennial (англиски). 14 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2021-01-21. Посетено на 1 мај 2021.
 10. Operation Sustainable Human: A Four-step Scientific Guide to Combat Climate Change (high Impact Made Simple) (англиски). Illuminate Press. 9 септември 2019. ISBN 978-1-7752528-3-2. Посетено на 1 мај 2021.